pbdclnt

Dostęp do wiedzy jest znacznie łatwiejszy

Kiedyś ludzie czerpali wiedzę od siebie nawzajem. To co dotyczyło życia przekazywane było z pokolenia na pokolenie, inne kwestie znajdowały się w podręcznikach i zdobywane były w szkole. Jednak musimy pamiętać, że w wielu kwestiach nasza wiedza była wówczas znacznie mniejsza niż teraz, a same podręczniki i nauczyciel sprawiali, że była też bardziej ograniczona. Jeśli odkrywano coś nowego, informacje o tym nie rozprzestrzeniały się tak szybko, a więc przez długi czas wiedziała o nich niewielka grupa ludzi. Teraz jednak jest inaczej.

Jak to wygląda?

Rozwój technologii i powszechny dostęp do informacji, chociażby tych przekazywanych przez internet, sprawia że każdego dnia możemy dowiedzieć się czegoś nowego. Co więcej, jeśli interesuje nas konkretna wiedza, poświęcona jakiemuś zagadnieniu, to nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy poszukiwali na jej temat informacji. Poza tym, możemy o danym zagadnieniu dyskutować z ludźmi z całego świata, a to oznacza, że ta nasza wiedza nie tylko będzie w odpowiedni sposób rozbudowywana, ale także będzie systematyzowana, co znacznie ułatwi nam zapamiętywanie tych najważniejszych informacji. Nie ulega wątpliwości, że stały dostęp do wiedzy znacznie ułatwia życie. A jeśli czegoś nie uda nam się zapamiętać, to w każdej chwili będziemy mogli do tej wiedzy wrócić, żeby ją usystematyzować, przypomnieć sobie czy bardziej utrwalić.

Musimy dokonywać selekcji

Oczywiście łatwość zdobywania informacji, połączona z tym, że każdy tą informację może zamieścić w internecie, sprawia że nie wszystkie z nich są tak samo rzetelne i zgodne z prawdą. Dlatego też, poza samym zdobywaniem wiedzy, musimy się również nauczyć odsiewania prawdy od fałszu, musimy wiedzieć jak rozpoznać te autentyczne fakty, a jak te informacje, które są zwyczajnym kłamstwem. Dawniej nie było takiego problemu, bo zanim nowo zdobyta wiedza trafiała do podręczników szkolnych, była wcześniej dokładnie sprawdzana. Wówczas wiedzieliśmy, że tam znajdują się autentyczne informacje, teraz jest ich tak wiele, że musimy nauczyć się wybierać te najważniejsze. Koniecznie przyjrzyjmy się temu, co jest tutaj ważne i dowiedzmy się, w jaki sposób możemy poszerzać naszą wiedzę, wykorzystując do tego najnowsze osiągnięcia techniki.

Możliwości jest sporo, dlatego też powinniśmy się zastanowić, która z propozycji będzie odpowiednia dla nas. Jednocześnie pamiętajmy, że ta wiedza zawsze powinna być odpowiednio weryfikowana.

www.polskieczesci.pl