pbdclnt

Ochrona lotnisk

Porty lotnicze, będące centralnym miejscem przepływu ludzi z danego miejsca w inne, najczęściej umiejscowione są w pobliżu, lub też w samym centrum wielkich miast, miast, które dzięki połączeniom lotniczym rozwijają się i istnieją w świecie. Z tego względu stanowią potencjalne miejsce ataków terrorystycznych.

Wcześniejsze doświadczenia pokazują, że to właśnie lotniska często stają się obiektem zainteresowań osób zajmujących się atakami na innych ludzi. Ochrona lotniska zaczyna się tak naprawdę już od samego jego otoczenia.

Polega na obserwacji i zabezpieczaniu wejścia, parkingu, czy też holu. Stanowi także i osobistą kontrolę każdego pasażera, planującego podróż lub już w niej uczestniczącego.

Ze względu na fakt, iż pasażerowie przylatują, startują lub też przesiadają się, uzyskują możliwość, aby wnieść na pokład rzeczy niedozwolone. Sam samolot znajdujący się w trakcie lotu, przewożący określoną ilość pasażerów, nie ma możliwości szybkiego zareagowania na cokolwiek, co dzieje się na jego pokładzie, dlatego tak ważnym jest, aby nie dopuścić do takich sytuacji i niwelować je już w ich zalążku.

Ochrona pracująca na lotnisku, dokonująca analizy bagażu zabieranego na pokład samolotu, a także i samych pasażerów, w formie kontroli osobistej, stara się ocenić potencjalne ryzyko, jakie niosą za sobą rzeczy, będące własnością pasażerów i w sposób bardzo rygorystyczny zobowiązana jest do podejścia do tematu ochrony. Po wydarzeniach minionych lat, gdzie na pokładzie samolotów dokonały się ataki terrorystyczne, a także i te, których mogliśmy być świadkami, które dokonane zostały na terenie lotniska, pozwoliły nam zdać sobie sprawę, jak ważnym jest odpowiednie ich zabezpieczenie.