pbdclnt

Wiedza musi być powtarzana

Zaczynamy się uczyć już od pierwszych dni życia, jednak w pełni świadomie dzieje się to od przedszkola, a następnie ta nauka staje się coraz poważniejsza i dotyczy bardziej rozbudowanych rzeczy. Tak naprawdę człowiek uczy się całe życie, bo nawet kiedy przestajemy chodzić do szkoły, to cały czas zdobywamy wiedzę na różne tematy. Czasami dzieje się to przy naszej pełnej świadomości, kiedy to sięgamy po określone książki, ale innym razem wchodzi nam ona niejako podświadomie, ponieważ w ogóle nie skupiamy się na tym, czego chcemy się nauczyć.

A jednak, żeby nie zapomnieć tego, co już wiemy, powinniśmy sobie to ciągle powtarzać.

Żyjemy szybko

Warto sobie zdawać sprawę z tego, że na co dzień żyjemy bardzo szybko. To oznacza, że jesteśmy bombardowani różnymi informacjami, jedne są ważniejsze, inne mniej, ale nasz mózg tak naprawdę przyjmuje je wszystkie.

Dopiero później w drodze selekcji o niektórych z nich zapominamy, a inne zapamiętujemy. Te ostatnie najczęściej wtedy, gdy są dla nas bardzo ważne, wiążą się z dużym ładunkiem emocjonalnym, albo kiedy są często powtarzane. Dlatego też, jeśli się czegoś uczymy i chcemy mieć pewność, że ta wiedza zostanie z nami na dłużej, to powinniśmy ją często powtarzać.

Czy to przez przywoływanie najważniejszych faktów, czy dalsze słuchanie na ten temat. Najważniejsze jest to, że zdobytą wiedzę trzeba powtarzać, abyśmy mieli pewność, że w natłoku codziennych informacji nie zacznie nam ona ulatywać z pamięci.

Język obcy nie jest nauczony raz na zawsze

Skoro wiemy, że wiedza musi być powtarzana, abyśmy mieli pewność, że będziemy mogli do niej wrócić zawsze, gdy zajdzie taka potrzeba.

To z pewnością nie będziemy zaskoczeni faktem, że język obcy nie jest nam dany raz na zawsze. Nawet jeśli potrafimy się nim perfekcyjnie posługiwać, to kiedy przestaniemy go używać, kiedy przestaniemy go słuchać i powtarzać, to go zapomnimy. Jakieś zwroty i słówka, które były najczęściej powtarzane zostaną, jednak nasza znajomość tego języka nie będzie już tak dobra i będziemy mieli problemy, aby się nim płynnie posługiwać.

Dlatego warto pamiętać, że wiedza zostaje zapomniana, a to oznacza, że cały czas musimy ją sobie przypominać i utrwalać. Jeśli jakieś zagadnienie jest dla nas szczególnie ważne, to powinniśmy dopilnować, abyśmy ciągle je sobie powtarzali, bo tylko wtedy będzie ono odpowiednio utrwalone i zawsze będziemy mogli do tej wiedzy sięgnąć, co pozwoli ją w odpowiedni sposób wykorzystać.