pbdclnt

Wiedza odpowiednia do wieku

Dzieci z natury są ciekawe świata, wiele je interesuje i chętnie uczą się nowych rzeczy. Jednak musimy tutaj spełniać kilka warunków. Przede wszystkim musimy wiedzę przekazywać w ciekawy sposób, tak aby cały czas skupiały się na tym co mówimy czy robimy, żeby nie było łatwo ich rozproszyć. Poza tym, warto wiedzieć, że dzieci nie potrafią zbyt długo przebywać w jednej pozycji, a więc co jakiś czas powinniśmy przerywać i dać możliwość chwilę pobiegać, pobawić się. Dzięki temu później znowu będą siedziały w pełni skupione. No i przekazywana przez nas wiedza powinna być odpowiednia do wieku. Zarówno zbyt łatwe zagadnienia, jak i zbyt trudne sprawią, że dzieci przestaną nas słuchać i nie nauczą się już tego, na czym nam zależało.

Odpowiadajmy na pytania

Pamiętajmy, że wiedzę można zdobywać w każdym miejscu i czasie. Jeśli nasze dziecko jest czymś zainteresowane i nas o to pyta, to starajmy się odpowiedzieć jak najbardziej rzetelnie. Jeśli nie znamy odpowiedzi na zadane pytanie, to powiedzmy, że to sprawdzimy i mu powiemy.

Co ważne, taka wiedza powinna być przekazywana odpowiednio do wieku dziecka. Jeśli pyta nas o coś kilkulatek, to nie powinniśmy sięgać do teorii z fizyki czy chemii, aby wyjaśnić mu dane zagadnienie związane z technologią. Tylko powinniśmy starać się to wyjaśnić jak najprościej, zrozumiałymi dla niego słowami, ale jednocześnie tak żeby, to co powiemy, było zgodne z prawdą.

Później rozbudowujmy

Kiedy dziecko podrośnie i wróci do danego tematu, albo my sami uznamy, że powinno o nim wiedzieć więcej, to wróćmy do tematu i powiedzmy na jego temat więcej. Tak, aby teraz ta wiedza była bardziej rozbudowana, bardziej dopasowana do wieku dziecka i jego rozwoju. Jeśli nie wiemy, jak rozmawiać z dziećmi na niektóre tematy, zwłaszcza te dotyczące ludzkiego ciała, to zawsze możemy się wspomagać odpowiednimi książkami. Jest ich sporo na rynku wydawniczym i są tak skonstruowane, aby przekazywana w nich wiedza pasowała do określonego wieku, w którym właśnie znajduje się nasze dziecko. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że to o czym mu mówimy, będzie dla niego zrozumiałe, a później będziemy mogli jeszcze nie raz wrócić do tego zagadnienia. Warto zobaczyć jakie mamy tutaj możliwości, tak aby się upewnić, że przekazywana wiedza będzie właściwa dla danego wieku i zostanie w odpowiedni sposób zrozumiana. Dzieci wiele są w stanie pojąć i przyswoić, pod warunkiem, że przekażemy im to w odpowiedni sposób.