pbdclnt

Zapomnij tego, a zepsujesz wakacje…

Kosmetyki, leki, dokumenty… wymienianie rzeczy, które pakuje się na podróż potrwałoby jeszcze trochę. Dla wprawionych w krajowe wojaże po górach i nad morzem jest to już sprawa oczywista.

Jak młodzi, rozpoczynający podróże po Polsce, powinni pakować się efektywnie i sprawnie? O czym nie można pod żadnym pozorem zapomnieć? Do wyliczanki należy doliczyć szeroko rozumiane ubrania. Nad morzem „bonusem” niech będzię komplet strojów kąpielowych, w górach zapasowe koszulki i spodnie, a do tego wzmacniane podeszwą buty za kostkę.

Dokumenty? Są istotne z kilku powodów – dla meldowania się w ośrodkach, w razie pierwszej pomocy z zagrożeniem życia okazują się również niezbędne. Dla ciekawskich wędrowników atrybutem będzie mapa okolicy, po którą można udać się już na miejscu, do najbliższego punktu informacji turystycznej.

W upały należy pakować więcej nakryć głowy, zwłaszcza nad morze, gdzie wystawiamy się na wielogodzinne maratony opalania. W górach aktywne wyprawy na szlaki należy zabezpieczyć napojami chłodzącymi i wodą do polewania.